Zasady prowadzenia prac żniwnych

Okres wakacyjny to czas, który dla jednych jest chwilą wytchnienia od codziennych zajęć dla innych jest okresem wytężonej pracy. Zauważalny jest wzmożony ruch na drogach, polach gdzie pracują różnego rodzaju maszyny rolnicze takie jak: kombajny zbożowe, ciągniki i prasy. Jednak okres ten w strażackich statystykach zapisany jest znacznie zwiększoną ilością interwencji. Zdecydowana większość przyczyn tragicznych zdarzeń leży po stronie człowieka. Tylko od nas zależy na ile nasze zachowanie jest odpowiedzialne, tak więc pozwalamy sobie przedstawić zasady bezpiecznego zachowania. Maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu muszą być systematycznie smarowane i sprawdzane czy są sprawne. Zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyną pożarów kombajnów czy pras do słomy. Wskazane jest zabezpieczenie tego typu prac podręcznym sprzętem gaśniczym.
Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego (palenie tytoniu, prowadzenie prac pożarowo niebezpiecznych np.: spawanie).

Przy ustawianiu stert i stogów zwracajmy uwagę na kilka zasad. Stogi nie mogą przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3 . Przy ustawianiu stert i stogów należy zachować odległości co najmniej :

  • od budynków wykonanych z materiałów palnych- 30m,
  • od budynków wykonanych z materiałów niepalnych – 20 m,
  • od dróg publicznych i torów kolejowych – 30m,
  • od urządzeń i przewodów linii wysokiego napięcia – 30m ,
  • od lasów i terenów zadrzewionych – 100 m,
  • między stertami, stogami należy zachować odległość 30 m,
  • od granicy działki – 4 m.

Wokół stert i stogów należy przeorać pole wykonując pas o szerokości co najmniej 2m, ale pas powinien być wykonany w odległości  3 m od stogu. Przepisy karne przewidują mandaty za nie dostosowanie się do tych zaleceń.

Skip to content