Ścieżka edukacyjna „OGNIK”

Logo

 W dniu 23 czerwca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła program „Bezpieczna+”. Głównym celem programu na lata 2015-2018 jest poprawa bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. Jest on komplementarnym działaniem w stosunku do realizowanego rządowego programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”.

     Realizowane w jego ramach działania obejmują między innymi tworzenie warunków do prowadzenia przez powiatowe i miejskie jednostki Państwowej Straży Pożarnej praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

     W dniu 14 maja 2016 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, w trakcie części oficjalnej Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, została otwarta sala edukacyjna „Ognik”. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali panowie: Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski, starszy brygadier Szczepan Goławski – zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Lucjan Kotwica – starosta radzyński, druh Tadeusz Sławecki – członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz przedstawicielka z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu.

     Z tym dniem, jako komenda powiatowa rozpoczynamy dalsze działania prewencyjne, służące upowszechnianiu wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W trakcie zajęć, uczniowie nabywać tu będą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną polegającą na zapoznaniu z zagrożeniami oraz sposobami zachowania w sytuacjach kryzysowych.  

   W otwartych pomieszczeniach pokazujemy skąd mogą pojawić się zagrożenia pożarowe w normalnym życiu. W pomieszczeniu kuchennym znajduje się symulacja pożaru w urządzeniach kuchennych. W łazience znajduje się imitacja piecyka gazowego, jest tam również czujka tlenku węgla i krótkie informacje o zagrożeniach. W pokoju prezentujemy najmłodszym symulację pożaru powstałego między innymi z powodu wadliwie działających urządzeń elektrycznych, podręczny sprzęt gaśniczy oraz oznakowanie ewakuacyjne i ochrony przeciwpożarowej. Jest również tak jak w pomieszczeniu kuchennym zainstalowana czujka dymu. Pomieszczenie posiada także ciepłe drzwi, które symulują, że za nimi jest pożar. Program jest przewidziany dla dzieci od 5-ciu do 8-u lat. Zajęcia praktyczne odbywają się przez dwie godziny lekcyjne i są podzielone na dwie części – teoria i praktyka. Na zakończenie wydawany jest każdemu dziecku pamiątkowy certyfikat. Jest to pierwszy otwarty z dwóch „Ogników” zorganizowanych na Lubelszczyźnie. Informację o sposobie zgłaszania klas do uczestnictwa w zajęciach podamy w dniu 18 maja bieżącego roku.

Obraz 166 (Large)

Obraz 176 (Large)

Zdjęcia Michał Maliszewski – iledzisiaj.pl

Skip to content