Okres żniw. Zwiększone zagrożenie pożarowe!

Podczas okresu letniego odnotowujemy zwiększoną liczbę pożarów spowodowanych zaprószeniem ognia lub podpaleniem ściernisk po skoszeniu zboża. Pożary tego typu są niezwykle groźne. W konsekwencji mogą doprowadzić nawet do poparzenia a także śmierci osób lub zwierząt znajdujących się w pobliżu. Zagrażają też w dużym stopniu całym gospodarstwom i uprawom leśnym, do których przylegają grunty obsiane zbożem. Bardzo często różnego rodzaju wypadkom ulegają dzieci, które pozostawione bez opieki wybierają niebezpieczne miejsca na miejsce zabaw. Dlatego podczas prac żniwnych należy przestrzegać podstawowych zasad, które pomogą zminimalizować możliwość wystąpienia zagrożenia.

      Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!

Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych jest zabronione!

Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy między innymi:

stosować się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi maszyn rolniczych i innych z napędem,

stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony,

zabezpieczyć urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,

zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu,

miejsca stertowania i kombajnowania należy wyposażyć w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Takie zabezpieczenie ze strony rolników i podjęcie działań przed przybyciem jednostek straży pożarnej może znacznie ograniczać wysokość strat.

Wraz ze zwiększoną ilością zapytań dot. składowania słomy i siana w stertach, stogach i brogach informujemy, że zgodnie z art. 42 ust. 1, ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy spełnić następujące kryteria:

Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekroczyć powierzchni 1000 m² lub kubatury 5000 m³. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

od budynków z materiałów: a) palnych – 30 m, b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m,

od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m,

od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m,

od urządzeń i od przewodów linii wysokiego napięcia – 30 m,

od lasów i terenów zalesionych – 100 m,

między stertami, stogami i brogami stanowiącymi oddzielne strefy pożarowe – 30 m,

Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymywać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalanie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

 

 

Skip to content