Obchody 95-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewnicy

W niedzielę 19 czerwca 2016 roku w Kąkolewnicy odbyły się obchody 95-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 12:00 w Kościele Parafialnym w intencji wszystkich strażaków z terenu gminy oraz członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewnicy. Po Mszy Świętej, na placu przy OSP w Kąkolewnicy odbyła się zgodnie z ceremoniałem pożarniczym oficjalna część uroczystości, w trakcie której między innymi wręczono odznaczenia i dyplomy zasłużonym strażakom. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Dh. Stanisław Jędruchniewicz. Po przemówieniach zaproszonych gości i występie zespołu Wrzos wszyscy udali się do GOK na obiad strażacki. Na uroczystościach byli obecni między innymi: Lucjan Kotwica – Starosta Radzyński, Tadeusz Sławecki – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Radzyniu Podlaskim, ks. Janusz Sałaj – proboszcz parafii pw. św. Filipa Neri w Kąkolewnicy, ks. kapelan Henryk Och – proboszcz parafii pw. św. Anny w Radzyniu Podlaskim, mł. bryg. Mirosław Walicki – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej z delegacją KP PSP, Zbigniew Ładny – wójt gminy Kąkolewnica, Wiesław Mazurek – wójt gminy Radzyń Podlaski, Jacek Krzyszczak – zastępca wójta gminy Trzebieszów oraz delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kąkolewnica. Gospodarzem uroczystości był prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Kąkolewnicy bryg. w st. spocz. Witold Korulczyk oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewnicy druh Marian Głowniak.

Krótki rys historyczny jednostki:

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kąkolewnicy założona została w 1921 roku. Jej założycielami byli druhowie: Stanisław Kłos, Jan Głowniak, Władysław Kot, Adolf Majczyna, Franciszek Głowniak, Antoni Głowniak, Bolesław Puszcz, Józef Gomółka, Antoni Rychlik, Feliks Mazurek, Aleksander Ładny.

W skład pierwszego zarządu wchodzili: Stanisław Kłos – Prezes, Jan Głowniak – Naczelnik, W roku założenia rozpoczęto również budowę strażnicy, która została wykonana w czynie społecznym przez strażaków. W następnych latach Jednostka została wyposażona w wóz bojowy konny, dwa konne beczkowozy, sikawkę ręczną i kilkadziesiąt metrów węży. W okresie okupacji strażnica została zajęta przez Niemców i przeznaczona do odbioru mleka od mieszkańców. W roku 1947 działalność jednostki została wznowiona i wybrano nowy Zarząd w składzie: Stanisław Kłos – prezes, Czesław Kośmider – naczelnik, Jan Głowniak – sekretarz. W roku 1948 strażacy własnymi siłami wykonywali remont w strażnicy. W roku 1950 organizowane były liczne zabawy i kwesty uliczne. Ze zgromadzonych środków została zakupiona motopompa M – 200, natomiast ze środków otrzymanych z Urzędu Gminy oraz z nagrody Powiatowej Rady Narodowej w Radzyniu Podlaskim zakupiono materiał na mundury wyjściowe.

W 1954 w remizie zostało założone kino stałe i z tego powodu podjęta została decyzja o budowie garażu na sprzęt, którą zakończono w roku 1956 roku. Dla jednostki zakupiony został samochód marki DODGE z demobilu wojskowego. W roku 1958 na walnym zgromadzeniu przyjęto nowy statut i wybrano zarząd jednostki. W 1964 Komenda Powiatowa Straży Pożarnej wymieniła samochód DODGE na typowy strażacki samochód Star 21 i przekazała 8 kompletów ubrań bojowych oraz 2 maski przeciwdymowe.

W 1965 roku strażacy wykonali prace przygotowawcze do utwardzenia placu przed remizą, a firma drogowa wykonała utwardzenie placu asfaltem oraz rozpoczęto budowę wieży z przeznaczeniem na suszarnie węży. W 1966 roku została utworzona drużyna żeńska, która liczyła 10 druhen. W latach 1967 – 1971 uzupełniano sprzęt i wyposażenie do jednostki między innymi: motopompę M – 400, motopompę M-800 i mundury wyjściowe. W 1974 roku został jednostce ufundowany sztandar. W 1979 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnej przekazała wóz bojowy ŻUK wraz z wyposażeniem. W 1982 roku z własnych środków jednostka zakupiła sztandar z wizerunkiem św. Floriana. W 1985 roku został wymieniony samochód gaśniczy na nowy marki STAR 244 GBA 2,5/16. W 1987 został wybrany Komitet budowy strażnicy w nowym miejscu. Rozpoczęto budowę. Strażacy wykonali wykopy pod ławy fundamentowe, wykonali wieńce do zbrojenia ław oraz dokonali rozładunku materiałów budowlanych. Dalsze prace przy budowie strażnicy kontynuował Urząd Gminy. W 1993 roku odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku strażnicy i GOK. W 1995 jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a w 1996 roku obchodzono 75 rocznicę powstania jednostki. W 2000 roku zakupiono samochód LUBLIN, który w 2005 roku został przystosowany i wyposażony na potrzeby ratownictwa drogowego. W 2008 roku zakupiony został nowy samochód ratowniczo – gaśniczy marki MAN. W 2009 roku jednostka otrzymała nieodpłatnie z Ministerstwa Obrony Narodowej motopompę i agregat prądotwórczy. W 2010 roku rozpoczęto rozbudowę i modernizację budynku GOK i OSP. W roku 2011 budynek został oddany do użytku. W roku 2013 jednostka otrzymała nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy wraz z wyposażeniem marki MAN. Strażacy dokonali modernizacji pomieszczeń w strażnicy wykonując aneks kuchenny. Ze środków zebranych przez strażaków zakupiony został zabytkowy wóz konny i dokonali jego renowacji. W roku 2014 utworzono drużynę żeńską i została zakupiona motopompa pożarnicza. W roku 2015 został zakupiony samochód pożarniczy RENAULT. Poza wyjazdami do akcji jednostka co roku bierze udział w gminnych i powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych, zajmując czołowe miejsca. W ubiegłym roku wyjeżdżała zabytkowym wozem konnym na X Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich do Garwolina. Brała udział w pielgrzymkach strażackich do Woli Gułowskiej i Częstochowy na VII Pielgrzymkę Strażaków. W bieżącym roku odbyło się w naszej jednostce Walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze, gdzie został wybrany na okres 5 lat zarząd jednostki w następującym składzie: Marian Głowniak – prezes, Józef Buc – naczelnik, Stanisław Jędruchniewicz – wiceprezes, Jacek Śledź – zastępca naczelnika, Andrzej Majczyna – sekretarz, Łukasz Stolarczyk – skarbnik, Marta Stolarczyk – gospodarz, Paweł Rychlik – członek zarządu, Stanisław Buc – członek zarządu.

Bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia dostępne są między innymi na stronie:

http://kakolewnica-info.cba.pl/news.php?readmore=750

Skip to content